Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kültürler arasında yakınlaşma sağlamak ve sezonluk olarak artan düşük-orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1961’den bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı’na (Department of State) bağlı olarak uyguladığı bir program.

Work and Travel ile üniversite öğrencilerinin, yaz aylarında ABD’de geçici işlerde çalışarak para kazanmalarına ve bu sürede ABD’yi gezip tanıyarak İngilizcelerini geliştirmelerine imkan sağlanıyor. Türkiye programa 90’ların başında dahil oldu.

 

  • Work And Travel’a kimler katılabilir?

18-28 Yaş  aralığındaki üniversite veya yüksek lisans öğrencileri, en az orta düzeyde İngilizce bilenler ve not ortalaması 2,00 yada üstünde olanlar.

2 yıllık öğrenim görenler katılamaz.

  • Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Programa kayıtlar bir yıl öncesinin Eylül ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Erken başvurular güzel bir iş ve iyi bir eyalet seçimi için önemlidir.

  • Öğrencileri Amerika’da Neler Bekliyor?

Unutmayalım ki Work and Travel eğlenceli olduğu kadar sorumluluk isteyen bir programdır. İş vereninizle ve çalışma arkadaşlarınızla iyi geçinip, iş sorumluluklarını yerine getiren öğrencileri  muhteşem bir yaz beklemektedir.

  • Work And Travel’da Ne Kadar Para Kazanılır ?

Amerika da asgari ücretler eyaletten eyalete değişmektedir ve genelde saatlik ücret  9-12 $ aralığındadır. Haftalık 40 saati geçen çalışmalar mesai olarak normal ücretin 1,5 katı ödenir.

Öğrenciler ilk işlerini aksatmayacak şekilde ikinci ve üçüncü işlerde de çalışabilirler.