İngilizce öğrenmek ve konuşabilmek için çok çaba sarf ettiğinizi duyar gibiyim. Zamanında hepimiz kurslara gittik, İngilizce kitaplar okuduk, kelime ezberlemek için uğraşlar verdik. Bunların hepsi İngilizce seviyemizi bir noktaya kadar geliştirecektir. Bu noktadan sonra İngilizcenizi özellikle Upper (orta-üstü) ve Advanced (ileri) seviyelerine getirebilmek adına İngilizceyi doğal ortamında pratik yaparak, dinleyerek geliştirmemiz gerekir. Aksi takdirde ”I smoke cigarette” yerine ”I drink cigarette” gibi doğrudan Türkçeden çevrilmiş kulağı tırmalayan bir İngilizce seviyesinde takılı kalırız. Eğer yurtdışına çıkacak maddiyatınız ve yeterli zamanınız yoksa İngilizce öğrenmek için yapabileceğiniz en güzel aktivite konuşma dili İngilizce olan filmler izlemek olacaktır. Çünkü İngilizce filmler bizlere dili en doğal ortamında ve kullanıldığı biçime en yakın şekilde sunar. Bu sayede fiillerin ve bazı günlük konuşma kalıplarının kafamızda daha iyi yer edindiğini göreceksiniz.

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak sizler için listelediğim, İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak sade ve anlaşılır beş sinema filmini izlemenizi tavsiye ederim.

1. Forrest Gump

forrest-gump 1

Klasik bir yapısı olan Forrest Gump sade ve anlaşılır şivesi, sıkıcı olmayan içeriği ve akışkanlığıyla İngilizcenizi bir tık ileri taşıyacak efsanevi fimler arasındadır.

2. The King’s Speech

the k speech

Tamamen konuşulan, günlük İngilizce üzerine olan The King’s Speech; kendi içinde yer alan telaffuz dersleriyle sizlere bir taşta iki kuş vurma fırsatı vermektedir.

3. The Break Up

break up

Romantik komedi türünde değerlendirebileceğimiz The Break Up eğlenceli yönleriyle ön plana çıkmaktadır.

4. The Hangover

hangover.jpg

Sanırım bu filmi ve serilerini duymayan kalmamıştır. Bir arkadaş grubunun Vegas’ta bekarlığa veda partisi sırasında olaylar gelişir ve sabah olduğunda kimse bir şey hatırlamamaktadır. İyisi mi daha fazla beklemeden izleyin bence.

5. The Shawshank Redemption

shawshankredemption

Özgürlük, bağımsızlık temalı olan ve hayat mücadelesi içeren bu filmimiz ise ”Dünyanın en iyi filmleri” arasındadır. Farklı türler arayan arkadaşlara tavsiyemdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.